Jak vybrat zesilovač
Co je to zesilovač? Jaký vybrat zesilovač k vašemu audiu?
Jsou základní otázky, které si pokládáte. Podívejte se na to našima očima. Jistě zjistíte, že na tom nic není :).
Zesilovač je elektronický komponent, který má primárně zesílit vstupní signál tak, aby na výstupu byl dost silný pro další použití. Zde konkrétně třeba pro napájení reproduktorů - Jak vybrat reproduktor. Výsledek není upravit signál, ale slabý vstupní signál zesílit tak, aby jeho amplituda byla na výstupu dost silná pro další použití a signál zůstal stejný jako originál. Tato veličina, potažmo zisk ze vstupního a výstupního signálu se udává v dB, což znamená úroveň zesílení.
S výběrem a nákupem vám rádi poradíme. Pokud si nebudete jisti se správným výběrem, poradí vám naši odborníci na telefonu +420 724 366 269 (po-pá od 9-17h) nebo na e-mailové adrese info@lepsizvuk.cz
Setkáte se s několika typy zesilovačů podle použitých součástek. Lampový zesilovač, tranzistorový a další. Důležité jsou však vlastnosti daného zesilovače. Rozdělujeme je do tří základních tříd podle jejich klidového pracovního bodu.
Zesilovač pracující v třídě A.
Vstupní aktivní prvky zesilovače ve třídě A pracují v lineární části své charakteristiky. Neustále vedou proud. Je pro ně typické velmi nízké zkreslení, malá účinnost a velké odpadní teplo. Zesilovač ve třídě A má tedy velký stálý příkon a nízký výstupní výkon než ostatní třídy. Najdete je nejčastěji v high-endových konstrukcích, bipolárních, mosfetových tranzistorů, nebo v lampových konstrukcích. Typicky jde o stereo koncové zesilovače, monobloky.
Zesilovač pracující v třídě AB.
Využívá efektivnost třídy B a vlastnosti třídy A. Oproti třídě B je zde vyšší zkreslení, pozvolnější nástup a vyšší klidové zatížení. Charakteristická je především větší účinnost než v samotné třídě A.
Zesilovač pracující ve třídě D.
Někdy jsou chybně označovány jako digitální. Zesilovače třídy D pracují na jiném principu než zesilovač třídy A a AB. Třída D pracuje v pulsním režimu, podobně jako spínané napájecí zdroje. Velmi rychle přepínají vstupy mezi polaritami napájení, rychleji něž je kmitočet analogového signálu. Běžný reproduktor nestačí sledovat rychlé změny. Třída D není závislá na vlastnostech reproduktorů, ale využívá dolní propust, která složky s vysokými kmitočty odfiltruje. Hlavní výhoda celé konstrukce je její účinnost, která přesahuje 90 %, neboť její vstupní tranzistory jsou během činnosti buď sepnuty nebo vypnuty. Nevzniká tím pádem velký úbytek napětí a přebytečná energie se nemění na teplo. Pomalu tak konkurují kvalitou zvuku třídě AB.
Požadavky na dnešní zesilovače jsou čím dál tím větší. Kromě reproduktorů k nim chceme připojit CD přehrávače, Blu-ray přehrávače, streamovací zařízení. Mnohé modely jako jsou třeba NAD, Yamaha, Marantz se neomezují jenom na analogové vstupy, ale nabízejí i vstupy digitální. Jejich součástí jsou výkonné převodníky, disponující optickým nebo asynchronním vstupem USB s rozlišením převodníku 24 bit / 96 kHz a vyšším vstupem k připojení počítače. Pak již stačí jen zapojit na zadní reproduktorové svorky patřičný reproduktorový kabel.
Gramofonový předzesilovač výrobci již instalují do přístroje zesilovače, poté stačí jenom připojit gramofon a užívat si teplo analogového zvuku - Jak vybrat gramofon. To však z hlediska konstrukce nemění nic na faktu, že se výrobci neustále snaží vymýšlet a inovovat technické parametry tak, aby zvuk byl co nejvěrnější. Dodržuje se tak zásada co nejkratší obvodové signálové cesty k co nejmenšímu zkreslení.
Zesilovač vybírejte s adekvátním výkonem k reproduktorům, které musí dostatečné rozehrát. Při umístění dbejte na cirkulaci vzduchu a jeho odvětrávání, pokud ho umístíte do uzavřené komody. Dnešní zesilovače se však chlubí svojí estetikou a průmyslový designeři si dávají záležet aby byly ozdobou a interiérovým doplňkem.
Na čem testujeme? Máme výběr naší oblíbené muziky na playlistu LEPŠÍ ZVUK a vy si ho můžete uložit do oblíbených na Spotify.